Skip to main content

Projekt „Z mikrofonem po muzeach. Podcastowe dziedzictwo kulturowe ziemi pszczyńskiej” ujrzał światło dzienne. Posłuchaj podcastów stworzonych przez młodzież ze szkół w Pszczynie oraz wywiadu z przedstawicielami jednej z grup.

3 szkoły i 6 podcastów

Uczniowie trzech pszczyńskich szkół stworzyli podcasty dotyczące regionalnych muzeów i ich historii. Każda grupa uczniów była odpowiedzialna za projekt od A do Z. Ich zadaniem było stworzenie scenariusza, nagrania rozmów z gośćmi w odwiedzanych miejscach, a potem w studio. Kolejnym krokiem był montaż materiału i następnie jego promocja.

Posłuchaj podcastów stworzonych przez uczniów z Pszczyny:

Jaki był udział PiotrPolok.pl w projekcie?

Razem z Natalią spotkaliśmy się z młodzieżą na jednodniowych warsztatach, podczas których wytłumaczyliśmy najważniejsze elementy tworzenia podcastu. Wspólnie z uczestnikami przeszliśmy całą ścieżkę pracy zaczynając od wyboru tematu, zbierania materiałów, weryfikowania informacji, zaproszenia gości, przez pracę z mikrofonem, nagrania w terenie i w studio, po montaż i edycję podcastu oraz jego promocję.

z mikrofonem po muzeach warsztaty

Kolejny etapem były odwiedziny miejsc, które dotyczyły wybranych tematów nagrywanych przez licealistów. Uczniom towarzyszyła Natalia. Przysłuchiwała się rozmowom, a potem pilnowała montażu każdego z nagrań. Podczas pracy nad dźwiękiem podpowiadała, na co i dlaczego warto zwrócić uwagę w danym momencie podcastu. Ostatnie słowo należało do autorów podcastów i na tym nam zależało. Chcieliśmy, by czuli, że mają wsparcie specjalistów, jednak efekt końcowy zależy od ich zaangażowania.

Wizyta w podcaście „O reklamie w internecie”

Do naszego podcastu „O reklamie w internecie: za ile, dla kogo i po co?” zaprosiliśmy uczennicę oraz nauczycielkę III LO w Pszczynie. Reprezentowały one wszystkie osoby zaangażowane w projekt. W naszym studio opowiedziały o tworzeniu podcastu z perspektywy ucznia, jak i nauczyciela. Wyjaśniły, co było najtrudniejsze podczas pracy nad projektem i jakie są jej efekty.

Posłuchaj odcinka poniżej:

Gdzie słuchać podcastów?

Wszystkie podcasty „Z mikrofonem po muzeach. Podcastowe dziedzictwo kulturowe ziemi pszczyńskiej” dostępne są na kanale YouTube „Powiat Pszczyński” oraz na Spotify.

Więcej o projekcie przeczytasz między innymi na:

z mikrofonem po muzeach

Chcesz zacząć tworzyć własny podcast i potrzebujesz pomocy przy scenariuszu, montażu lub publikacji? Wypełnij poniższy formularz lub zadzwoń 503 770 447.

    Piotr Polok

    Od 2012 roku aktywnie prowadzę działania związane z tworzeniem treści i reklamą w internecie. Współpracuję z firmami i klientami indywidualnymi, przede wszystkim działającymi w e-commerce oraz usługach.