Od 57 lat pozwala łączyć naukę z pasją. Rokrocznie jego mury opuszczają setki uczniów nastawionych na sukces. II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Matejki w Siemianowicach Śląskich staje się szkołą z klasą. Dowodem na to są liczne konkursy… wygrywane przez „Mateję”.

„Dzień patrona” to sztandarowa impreza II LO. W listopadowy dzień uczniowie wraz z nauczycielami bawią się w jednym z Domów Kultury. Bariera w relacji nauczyciel – uczeń nie zanika, ale znacznie się obniża. To tradycja stara, jak szkoła, a więc tym bardziej z roku na rok pielęgnowana.

Nie bez powodu zacząłem od imprezy. Bowiem to one pozwalają najczęściej odetchnąć od nauki. I choć kojarzone są z lenistwem, to są częścią życia tej szkoły. Można powiedzieć, że „nauka poprzez zabawę” doskonale wpisała się w funkcjonowanie „Matei”.

Jest też trójbój matejkowski skierowany do młodzieży gimnazjalnej. Oczywiście piecze nad wydarzeniem sprawują uczniowie liceum z drobną pomocą nauczycieli. Ostatnia jej edycja poświęcona była ekologii, która wręcz dominuje w II LO. Tę dominację widać też poza murami. Adam Balon – biolog i ekolog postanowił przepłynąć Brynicę na dwóch tratwach zrobionych z plastikowych butelek. Wszystko z udziałem „matejkowiczów”.

II Liceum Ogólnokształcące wygrało konkurs na film promocyjny ukazujący szkoły w Siemianowicach Śląskich.

Zobacz film promocyjny

Oprócz działań na lokalnym podwórku biorą udział w programie „Szkoła z klasą 2.0”. To program skierowany do nauczycieli i dyrektorów wszystkich poziomów edukacyjnych z całej Polski. Upowszechnia wśród uczniów wiedzę i postawy potrzebne we współczesnym świecie, pomaga rozwijać umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, stosować nowe technologie do uczenia się a nie tylko rozrywki, odpowiedzialnie korzystać ze źródeł, stosować szkolną wiedzę w praktyce, bezpiecznie korzystać z internetu.

Trzymam kciuki za szkołę i odsyłam zainteresowanych na bloga „Matei” – Matejkowskie Nowości oraz facebook II LO