Skąd bierze się tak popularne kategoryzowanie ludzi i jak odgadnąć fenomen szufladkowania ? Czy każdy kto nosi czarne trampki jest fanem metalu, a facet w garniturze i teczką na mieście to biznesman wielkiej firmy ? Może tak być. Choć częściej to nie fan metalu i biznesman, a ofiara stereotypów. Stereotypów, których tak ciężko się wyzbyć. Czy to martwi ? Mnie nie – bowiem nie żyję stereotypami.

Opinia otoczenia

To ona sprawia, że boimy się zmian. A na pewno początku tych zmian. Jak mawiają „początki są najtrudniejsze” – w kwestii wyglądu są szczególnie trudne. Wiadomo, że wszystko potrzebuje czasu i oswojenia. Twoja nowa fryzura, okulary czy drogie szpilki. Do wszystkiego muszą przyzwyczaić się osoby z twojego otoczenia. Począwszy od rodziny i przyjaciół, z którymi obcujesz na co dzień, aż po wrogów, którzy znają twoje życie tylko z facebook’a. Wiem, że istnieje strach przed szydzeniem i obawa jak się przyjmie nowy „image”. Jednak po dłuższym namyśle, ta opinia, ten głośny śmiech i docinki ludzi powinny spłynąć po tobie, jak po kaczce. Jedna z moich dobrych koleżanek, której nazwiska nie wymienię, bo nie potrzebuje rozgłosu, powiedziała: „Powiedz mi, zmieniasz się dla siebie czy dla innych” ? To było jak wskazanie drogi. I nie, nie idźcie tą drogą, którą wybrałem Ja. Bowiem mimo tego, że to moja droga, to powiedzą Wam, że kopiujecie. Kopiujecie ? Ludzie, którzy używają tego słowa, wiedzą co, to w ogóle znaczy „kopiować” ? Od pewnego czasu, kiedy nie jestem już taki, jak przedtem obserwuje ludzi i jest coraz gorzej. Okazuje się, że każdego dnia z fabryki czapek, butów i stylowych kapeluszy powinny wychodzić produkty po jednej sztuce na wzór.

Bowiem kupując okulary, dowiadujesz się, że masz takie same jak Wojewódzki. Ciekawe czy on słyszy, że wygląda jak Woody Allen. I w końcu czy Allen wygląda jak ktoś tam wcześniej. Rzeczywiście to dziwne, że mamy okulary, które miał już ktoś wcześniej. Przecież to nie do pomyślenia, że okulary się powtarzają. Skoro firma istnieje od 1937 roku to powinna się wstydzić, że wydała kilkaset tysięcy par tego samego wzoru na cały świat.

Po swojemu – czyli inny niż wszyscy

Albo nie taki, jakiego chciałoby otoczenie. Wszystko jest okej, kiedy jesteś na równo z ludźmi żyjącymi w twoim otoczeniu. A jeszcze lepiej, gdy jesteś niżej niż oni. To znaczy biedniejszy, głupszy i ogólnie nie radzisz sobie w życiu. Wtedy jest szansa na to, że któryś z tych uważających się za „guru” zwróci na ciebie uwagę. Nie bez powodu. Będą chcieli pomóc, lecz najpierw opowiedzą o kolejnym aucie, zdobytej dziewczynie i drogim alko. Potem – spyta, jak ci pomóc, ale zrobi to tak, by wszyscy widzieli.

Lecz Ja nie o tym, bo miało być o drugiej stronie. Pokaż, że chcesz być szczęśliwy, że chcesz coś zmienić i zrobić coś na co masz ochotę. Pomyśl, że możesz kupić rzeczy, które widziałeś przez szybę drogiego sklepu, czy na szklanym ekranie w 2008 roku. I pomyśl, że możesz to kupić za swoje pieniądze, które (ciężko) zarobiłeś. A jeśli już pomyślałeś i wyobraziłeś sobie siebie przed szybą czy telewizorem – to pomyśl, że kupiłeś za pieniądze, swoje pieniądze, które dostałeś za coś, co uwielbiasz. I tutaj kolejny cytat: „Rób to co kochasz, a w końcu ktoś za to zapłaci” – to akurat moje, więc autora mogę podać. Tak, piszę o tym, żeby udowodnić, że się da ! Kosztowało mnie to trochę czasu i pieniędzy – podobno trzeba trochę zainwestować, żeby coś zyskać. Dziś mówię to samo, tylko wyrzucam słowo podobno. Choć i tak wiele osób pomyśli, że kolejna dobroć sponsorowana przez mamę, babcię czy dobrą teściową. I niech myślą.

A Ja wiem, że każda zmiana stroju, nastroju, wizerunku, charakteru jest moja. Nie warto zmieniać się pod wpływem otoczenia i słów, które usłyszysz na uczelni, w sklepie, czy w toalecie na stacji benzynowej. Ludzie często mówią nieprawdę. Albo mówią coś, żebyś się nie zmieniał. Bo boją się konkurencji, bo boją się, że będziesz lepszy. A przede wszystkim boją się, że będziesz szczęśliwy. Będziesz miał dobry ciuch, powiedzą ci że kiepsko w nim wyglądasz. Będziesz miał nowe okulary, powiedzą ci, że ci nie do twarzy, że bez lepiej, korzystniej. Bo taki człowiek to pies ogrodnika. Sam nie chce, ale ktoś inny też nie będzie miał.

Kreuj myślenie – otoczenia – o sobie

Dlatego bądź tym, kim chcesz być. Podobają ci się nowe buty od nike ? Kup, je. Miej w dupie ludzi. Ty będziesz w tym chodził, nie koleżanka z ławki obok. Nie przejmuj się opinią, bo ona zawsze ciągnie w dół. Spróbuj się w czymś spełniać, pokazywać, że jesteś dobry. Zobaczysz jak szybko znajdą się osoby, które życzą ci potknięcia.
Jeśli chodzi o mnie, to nie mam z tym problemu. Tylko dlatego, że zawsze jestem sobą. Poza tym lubię robić na przekór ludziom i czasem ich zaskakiwać. Piszę czasem, bo nie zapisuję w kalendarzu, co w jaki dzień wywinę. Ciężkie byłoby życie na siłę. I śmieje się, kiedy słyszę rady i opinię, że coś robię źle, od osoby, która zna się na tym jeszcze mniej niż Ja. A zdarza się też, że nie wie o czym mówi i w czym doradza. Często się zgadzam i próbuje doradzić, żeby mi nie doradzała.

Bądź dla swoich znajomych, a ludziom, którzy chcą cie zniszczyć, daj poczucie, że tak jest. Oni się dowartościują, a ty będziesz miał powód do śmiechu. I pamiętaj, że lustrzanka to nie narzędzie hipstera, w spódniczce mini nie chodzi tylko doda, a nie każda osoba występująca w telewizji to „gwiazda”.

I jeśli czytałeś nieuważnie ten tekst, bo uważałeś, że nie warto uważać to okej. Przynajmniej opinia społeczna nie powie Ci, że kopiujesz co drugiego czytelnika. Bo on czyta od deski do deski.

Komentarze mile widziane,

Piotr Polok